Ekonomi

Vergi uzmanından milyonlarca asgari ücretliyi ilgilendiren uyarı

Vergi uzmanı Ozan Bingöl, bugün belirlenen 2 bin 20 liralık asgari ücretle çalışanların gelecek yıl yüzde 20’lik gelir vergisi dilimine gireceği uyarısında bulundu.

Twitter adresinden açıklamalarda bulunan Bingöl, şu paylaşımlarda bulundu:

“Brüt asgari ücret 2.558₺ Net asgari ücret (agi dahil) 2.020₺ İşverene maliyeti 3.005₺ Ayrıca gelir vergisi dilimleri bu yıl da asgari ücrete göre belirlenmez ise asgari ücretli önümüzdeki yıl temmuz ayından itibaren (yılın 6 ayı) %20’lik vergi dilimine girecektir. Ayrıca bu yıl 426₺ olan vergi takozu (brüt ile net arasındaki fark) yeni asgari ücret ile 538₺’ye yükseltmiştir. İstihdamın ve maliyetlerin önemli bir kalemi vergi takozudur, yani engeldir! İvedi çözüm bulunmalıdır. Son olarak daha da önemlisi bir ülkede asgari ücretin ne kadar olduğundan ziyade asgari ücretle çalışan kişi sayısıdır. Ücret geliri elde edenler içerisinde Avrupa’da oran yaklaşık %10, ülkemizde yaklaşık %40 civarındadır.”

Brüt asgari ücret 2.558₺
Net asgari ücret (agi dahil) 2.020₺
İşverene maliyeti 3.005₺
Ayrıca gelir vergisi dilimleri bu yıl da asgari ücrete göre belirlenmez ise asgari ücretli önümüzdeki yıl temmuz ayından itibaren (yılın 6 ayı) %20’lik vergi dilimine girecektir.#asgariücret

— Ozan Bingöl (@ozanbingoll) 25 Aralık 2018

Tagged , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir