Sağlık

Bel Ağrısı Nedenleri

Bel ağrısı nedenleri daha ayrıntılı olarak şöyle sıralanmaktadır:

Zorlanma ve Burkulma

Bel ağrısı vakalarında sık karşılaşılan nedenlerden bazıları belde oluşan yırtıklar, bağ çekilmesi ya da kas zorlanmalarıdır. Bu tür yaralanmalar aniden veya zaman içinde tekrarlayan zorlanmalardan kaynaklanabilmektedir. Sıklıkla duruş bozukluğu, kötü bir duruş ya da ağır nesneleri kontrolsüz bir şekilde kaldırma, düşme veya spor yaralanmaları nedeniyle gelişmektedir.

Spondiloz

Spondiloz, dejeneratif eklem hastalığıdır. Bu durumda, omurgada osteoartrit meydana gelmektedir. Omurga disklerinde ve eklemlerinde zaman içinde oluşan aşınmalar ve yıpranmalar bel bölgesinde ağrıya, inflamasyona, dengesizliğe ve spinal stenoza (spinal kanalın anormal daralması) neden olabilmektedir.

Dar Kanal (Spinal Stenoz)

Spinal kanalın daralması duruma stenoz adı verilmektedir. Genellikle, intervertebral disklerin yaşla birlikte incelmesi ve kırılgan bir hale gelmesi sonucunda gelişmektedir. Çoğu hasta sabah yataktan kalkarken bel tutulması yaşamakta ve uzun bir süre boyunca da ayaktayken ya da yürürken bel ağrısı çekmektedir.

Ankilozan Spondilit

Ankilozan spondilit, omurgadaki eklemlerin şişmesiyle sonuçlanan inflamatuar bir artrit tipidir. Hastayı oldukça zayıflatabilmektedir. Genellikle, sabahları kişi güne ağrılı ve sert bir bel ile kalmakta, gün içindeyse bu durum hareket ile düzelmektedir.

Bel Kayması (Spondilolistezis)

Spondilolistezis, omurgada yer alan bir kemik pozisyonundan kaydığında bel ağrısı yaşanabilmektedir. Bel ağrısıyla birlikte, uyuşukluk ve karıncalanma da hissedilmektedir. Bu durum bir doğum kusurundan, aşınmadan, yıpranmadan veya yaralanmadan kaynaklanabilmektedir.

Lomber Disk Hernisi (Bel Fıtığı)

Bir başka bel ağrısı nedeni ise fıtıktır. Sık karşılaşılan bel ağrısı nedenleri arasında gelen fıtık sonucunda, omurilik üzerine aşırı baskı uygulanmakta ve kıkırdak dokusu yanlara doğru itilmektedir. Bu da, sinir sıkışmasını tetiklediği için bel ağrısına yol açmaktadır.

Böbrek Taşları ve İdrar Yolu Enfeksiyonları

Bel ağrısının yaygın olarak yaşanan nedenleri arasında böbrek taşları ve sistit gibi idrar yolu enfeksiyonları bulunmaktadır. Bu durum aynı zamanda kalça veya pelvis yaralanması, apandisit veya sindirim sorunlarından da kaynaklanabilmektedir.

Hamilelik

Bel ağrısının bir diğer yaygın nedenlerinden biri de hamileliktir. Hamilelik boyunca büyüyen fetus sinirlere baskı yapmaya başladığı için bel ağrısına yol açabilmektedir.

Sigara İçmek

Sigara içmek omurgaya giden kan akışını tehlikeye atabilmektedir. Bunun bir sonucu olarak da omurlararası diskler daha hızlı yaşlanmakta ve deforme olmaya karşı daha eğilimli bir hale gelmektedir.

Uzun Süre Oturmak

Sandalyede oturmak beli ayakta durmaktan ya da yürümekten daha fazla zorlamaktadır. Eğer günün büyük bir kızmında oturmak zorunda olduğunuz bir işe ya da koşula sahipseniz, fırsat buldukça kalkıp yürümeniz önerilmektedir.

Uzun Süre Ayakta Kalmak

Belirli aralıklarla yürümek vücut için oldukça faydalıdır. Ancak yürüyüş uzun bir süre boyunca hiç oturup dinlenilmeden yapıldığı takdirde, beli yorabilmekte ve ağrıya yol açabilmektedir. Yürürken topuklu ayakkabı giyiyorsanız ya da ağır bir sırt çantası yaşıyorsanız, bunlar da bel ağrısına neden olabilmektedir.

Uçmak

Uçuş sırasında basınçlı kabin havası omurga disklerini tahriş edebilmektedir, bu da omurgayı şişkinlik ve fıtığa karşı savunmasız bir hale getirebilmektedir. Uzun bir uçuştan sonra ağır kaldırma ve benzeri kuvvetli faaliyetlerden kaçınmalısınız.

Yanlış Yatak Seçimi

Yattığınız yatak ne kadar yumuşak olursa olsun, vücudun doğal pozisyonlarına uyum sağlamayan bir yatak, sabahları bel ağrısıyla uyanmanıza neden olabilmektedir. Aşırı yumuşak bir yatak yerine, orta sertlikte bir yatak vücut için daha uygun olacaktır.

Yanlış Giysi Seçimi

Çok sıkı olan giysileri tercih etmek, omurganın normal hareket edebilmesi için gerekli olan aralığı kısıtlayabilmektedir. Kasları da etkileyen bu durum, bel bölgesinin gerilmelere ve yaralanmalara karşı daha eğilimli bir hale gelmesine neden olmaktadır.

Obezite

Aşırı kilolu olmak, bel ve bel bölgesi dahil olmak üzere alt ekstremitelerde basınç uygulanmasına yol açabilmektedir. Bu nedenle de bel ağrıları gelişebilmektedir.

Bel Ağrısı Nedir?

Bel ağrısı oldukça sık rastlanan bir problemdir ve hemen hemen herkes hayatının bir bölümünde bel ağrısına maruz kalmaktadır. Bel bölgesi, göğüs kafesinin alt kısmı ile pelvis bölgesinin üst kısmı arasındaki alan olarak tanımlanmaktadır. Genellikle aşırı ve zorlayıcı kullanım sonucunda gelişen bel ağrısı, tıbbi sorunların da bir belirtisi olabilmektedir.

 

Bel Ağrısı Tedavisi

Bel ağrısı nasıl geçer? Günlük aktiviteler nedeniyle veya belin aşırı zorlanması sonucu oluşan bel ağrılarında genellikle bir süre dinlemek ya da evde tedavi yöntemleri uygulamak faydalı olabilmektedir. Ancak, bel ağrısı tıbbi bir nedenden ötürü gelişiyorsa, ilaç tedavisi, cerrahi yöntemler ve fizyoterapi bir seçenek olabilmektedir.

Bel Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bel ağrısı tanısı ve tedavisi için fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüne başvurabilirsiniz.

 

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir